История
Винтидж стилът се е зародил във Франция и бързо се е разпространил в музиката, модата и интериорния дизайн. Това движение се е появило не много отдавна, но се е превърнало в значителна конкуренция за другите стилове.
Думата „винтидж” идва от винопроизводството, и е нарицателно за висококачествените вина – сезонни, скъпи и специални.
Същността на този стил е да наподоби миналите години. Винтидж движението няма точно определени правила в аранжирането на пространството. По-скоро е стилистично направление, отколкото стил: демонстриращ специалния чар на предишната ера и създаващ уютна атмосфера, комбинирайки антики, стари и модерни мебели и декор.
Винтидж стила съдържа вещи от първата половина на 20 век. Дискретния чар на тъмните цветове и архаични мотиви, обединяват интериора със стила на Прованса (Френски селски стил): старомодните мебели, пастелните цветове, естествените материали. Въпреки, че има и разлика: прованса са склонни да допълват и морска тематика и картини на петли (символа на Франция). Много голяма част от винтидж обзавеждането е заимствано от невероятно красивия Викториански стил.
За да пресъздадете този стил, са ви необходими не само антикварни мебели, текстил или посуда, но и специален професионален подход и умения. Трябва да сте много добре запознат и с опит в тази област.
Модерен Винтидж интериор
Винтидж интериора е в простотата и изискаността, красотата и удобството, комфортът и елегантността.
- Винтидж стила в интериора на дома означава комфорт, мир, симетрия и пропорция.
- В кухнята – правите линии, старовремски домашни потреби, дървена маса със столове, бюфет със стъклени врати, текстил (салфетки и ръкохватки), и керамична посуда (купи и чинии).
- Да живееш във винтидж стил – всичко е в елегантността и простотата, старомодни и сдържани цветове, ковани метални лампи и полюлеи, отворена библиотека или със стъклени вратички, картини и снимки в позлатени рамки, антикварни мебели, в същото време хем луксозни, хем надценени.
- Спалнята – комфорт и лукс, елегантност и ярки нюанси. Масивно легло (най-вероятно с навес), тоалетка с огледало, декоративни възглавници, керамични вази, фигурки, кристални вази, парфюми, свещници, кутии за бижута и козметика. Винтидж дизайна за спалнята е комбинация от старомоден лукс и модерен комфорт, елегантност и ненатрапчива простота.
Винтидж стила в дома, апартамента или офиса:
- Тъмни цветове (първични) – бежов, сив, пясък, крем. Някои нюанси на светло розово, бледо синьо, бледо лилаво, също са подходящи. Препоръчително е създаването на палитра от един цвят – светъл, аристократичен и спокоен.
- Винтидж стила е старомоден и елегантен. Включва използването на стари или антикварни мебели и декор.
- Задължително е използването на естествени материали: дърво, по-рядко камък и подправени елементи, естествен текстил. Интериорът трябва да изглежда така, сякаш е създаден преди няколко века. Трябва да отразява модните тенденции на миналото време. Този стил е романтичен: мек, плаващи линии, елегантни цветове, добре подбрани мебели и декор, наследени от нашите баби и дядовци.
- Дизайнът на стаята във винтидж стил изглежда прост и грациозен едновременно. Не притежава класически стил, екзотичен ориент или модернизъм. Износването, пукнатините, чимовете дават атмосфера и удобство, създавайки атмосфера на спокойствие, релаксация и носталгия.
- Този стил комбинира стари и модерни предмети. Има точно определени характерни предмети, които се използват за създаването на такъв интериор: с история, оригинални, разпознаваеми и необикновени.
Чара на този стил е в старомодните мебели и дрънкулките, хармония на пространството и светлината. Трябва да създадем красота и стил, а не претрупаност.
Характеристики
Винтидж стила в интериорния дизайн трябва да съдържа много декоративни предмети. Например, винтидж рамки за огледала, текстил с изтънчени шарки, съдове (можете да използвате и стари), вази, часовници, стоки и други. Основното нещо е да не се допусне интериорът да ви влияе раздразнително и претрупано. От голямо значение е да създадете ослепителна компилация, която да съвпада с настроението на тази ера.
Винтидж интериора е близко свързан с цветята. Може да е букет от полски маргаритки или оранжерийни рози. Подходящи за тях са кристални или метални вази, но при сухи цветя, е по-добре да използвате керамични вази или плетена кошница. Необходимо е обаче всичко да се подреди така, че букетът да не прилича на произведение на изкуството, а да изглежда малко разхвърлян, като току що разпилян от вятъра. Също така можете да добавите пеперуда, или клонка с боровинки, за да създадете подходящо настроение. Накрая, трябва да отразява романтиката и простотата на живота.
Цвят
Трябва да има един основен цвят в композицията. Обикновено, винтидж стила предпочита следните цветове – бяло, бежово, люляк и други светли палитри от синьо-сиво до сиво-зелено.
Материали
Подът, стените и тавана трябва да се подчиняват на една идея. Например, таваните трябва да бъдат само естествени. По този начин, не можеш да използваш окачени тавани или пластмасови панели. Ще изглежда добре, ако таванът има пукнатини и неравности. Това ще предаде настроение и чар. Подът също трябва да е от естествени материали като дърво или паркет. Пукнатини, чипове и неравности са разрешени също, но всичко трябва да е в рамките на допустимото.
Има само два вида стени – едноцветни или тапети с шарки. Ако решите да ги покриете с бяло, е важно да обърнете внимание на подходящите мебели и аксесоари. Тук влиза едно правило: колкото повече дизайнерски елементи, толкова по-малко цветове.
Тапетите могат да станат ключов акцент, което играе голяма роля в дизайна. Има три разновидности на винтидж тапети:
- деликатни пастелни цветове с шарки на птици, цветя, пеперуди. Освен това, можете да използвате сложни рисунки с японски мотиви, които перфектно комбинират простота и дълбокото усещане.
- тапети с големи контрастни шарки. Тук можете да видите модернистични елементи. Обаче само една стена трябва да е покрита с такъв тапет, а другите едноцветни. От друга страна пък има правило, че всички стени трябва да са покрити по един и същи начин.
- Грациозните ярки шарки, което не е много контрастно.
Винтидж интериора се стреми към симетрия. Засяга не само дизайна на декорациите, но и детайлите в плануването. Обзавеждането трябва да е оформено по определен начин, и да съвпада на определено настроение. Всички забравени предмети на тавана могат да се използват в интериора. Това са стари огледала, оръфани трапезни маси, скринове и сандъци. В някои случаи изкуственото стареене, износване, драскотини, имитации на пукнатини дават добър резултат.
Тайната на винтидж стила е не на всяка цена да декорираме всичко в един стил. Достатъчно е да се декорира само една стая – офис, всекидневна или спалня. Дори един винтидж елемент може да създаде настроение в цялата кухня или всекидневна. Това може да е въртящо се колело, стара ютия или чайник.
Винтидж стила ви дава възможност да създадете определено настроение, и да подчертаете индивидуалност без да харчите много средства, тъй като е достъпен.
Обзавеждане
Мебелите във винтидж стил трябва да имат история. Оригинални антикварни мебели или изкуствено състарени, съдържащи няколко условия:
- Само естествени материали: дърво и тъкан текстил;
- Текстурата е важна: не е необходимо да полирате дървените елементи, за да предадете гладка повърхност;
- Неравности, пукнатини, драскотини придават органичен вид;
- Подправени елементи, дърворезба, бронз или месингови инсталации, също са уместни;
- Винтидж мебели – това са гардероба, дъската на леглото, масичката за кафе с чекмеджета и дръжки с орнаменти, меките столове и дивана с дървена рамка и заоблени дърворезбовани крака, столове с високи облегалки, масивна трапезна маса, масивно легло с дърворезбована или подправена дъска.
Текстил
- Завесите във винтидж стил са дълги, грациозно драпирани. Може да бъдат декорирани с въжета или халки. Могат да бъдат ярки или потиснати, в зависимост от цялостния интериор: опростени стени – ярки завеси и обратно. Завесите може да бъдат декорирани с флорален мотив или едноцветни.
- Декоративни дантелени салфетки, ще изглеждат чудесно на масата или дъската на леглото.
- Тапицерията трябва да подхожда на фона, или малко по ярка. Мебелите с флорална тапицерия са подходящи за стая с осветени, светли стени.
- Интериора е хармонично завършен с декоративни възглавници с флорални мотиви и дискретен килим.
Довършителни работи и декор
- Стените може да бъдат декорирани с черно-бели снимки. Картините във винтидж стил във дърворезбовани дървени рамки.
- Декорациите без цветя нямат място във винтидж стила, както във вид на шарка, така и естествени цветя. Могат да бъдат изложени в стаите в керамични и стъклени вази. Саксийните цветя също са подходящи
- Винтидж предметите (музикални кутии, антикварни часовници, старомодни лампи, полюлеи, вази, книги, рамки, фигурки) ще помогнат за създаването са специална атмосфера.
- Кутии, корици на книги и дори чекмеджета или вратички на мебели, могат да бъдат декорирани с декупаж във винтидж стил – светли, деликатни, черно-бели, или светло кафяви картини (цветя, водни кончета, животни, деца) или изрезки от вестници, етикети, износени значки, пукнатини и други.
- Голямо огледало в масивна, орнаментирана рамка, ще допълни и освежи всяка стая. Може да бъде поставено над канапето във всекидневната, над мивката в банята, на стената в кухнята, над дъската на леглото